Co nam szkodzi bardziej:
dym z fabryk czy ze spalin samochodowych?

Substancje zawarte w spalinach pojazdów są dużo bardziej szkodliwe niż zanieczyszczenia pochodzące z fabryk. Brzmi zaskakująco? Ale to prawda – spaliny samochodowe uderzają nam niemal prosto w nos i to w ogromnym stężeniu. Spacer wzdłuż zakorkowanej ulicy wydaje się wręcz koszmarem dla osoby dorosłej, a dla dziecka jest prawdziwą „inhalacją” z mieszanki trucizn. Dodatkowo moda na betonowe miasta i miasteczka oraz wybrukowane skwery zabrała nam naturalnie absorbujące zanieczyszczenia rośliny.

Specyfiką Polski jest duża, corocznie rosnąca liczba pojazdów na mieszkańców (580 pojazdów na 1000 mieszkańców), która dwukrotnie przekracza wskaźniki dla np. tak wysoko rozwiniętych państw jak Niemcy, czy Austria (ok. 300 pojazdów na 1000 mieszkańców).

Przyzwyczailiśmy się do komfortowej jazdy do pracy, co w efekcie skutkuje tym, że każdego ranka w rzędzie setek samochodów stojących w korkach, widać po jednej osobie w większości samochodów – kierowcy. Komfort jazdy odbiera nam jednak komfort oddechu. Z jednej strony inwestujemy w nasz wygodny pojazd (naprawy, przeglądy, opłaty za ubezpieczanie, wymianę opon, paliwo), a z drugiej w oczyszczacze powietrza do domu, czy biura. Można powiedzieć, że jedno nie ma związku z drugim, ale MA! Sami siebie trujemy i sami wymyślamy nowe sposoby na uratowanie się przed tymi zanieczyszczeniami. Istne błędne koło.

Wyjątkowo prostym, a jakże skutecznym i dużo tańszym sposobem jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Jeśli czujemy się na siłach, to wręcz zmiana samochodu na rower czy hulajnogę – przecież obok rozbudowanej siatki komunikacji publicznej, powstają coraz to nowsze ścieżki rowerowe. Świetną alternatywą są także wspólne podróże ze znajomymi np. do pracy.

Warto w tym miejscu równie zwrócić uwagę na zieleń w miastach. Drzewa, krzewy, krzaki, a nawet rośliny takie jak bluszcz fenomenalnie pomagają w oczyszczaniu powietrza, a przy okazji pięknie wyglądają i nie wymagają wysokich nakładów finansowych, a jedynie lokalnej inicjatywy.